04
مارس

صفحات کابینت

یکی از بخش های مهم کابینت،صفحات روی کابینت می باشد که این صفحات انواع مختلفی دارند که به عنوان میز کار یا صفحه در کابینت های آشپزخانه  انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها ویژگی خاصی دارند که در ادامه این مقاله به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

صفحه روی کابینت و انواع آن

صفحه کابینت بخشی از کابینت می باشد که بعد از ساخت کابینت روی یونیت زمینی قرار میگیرد این صفحات انواع مختلفی دارند که به عنوان میزکار یا صفحه در کابینت های آشپزخانه استفاده می شوند صفحات کابینت به صورت یک لب و یا دولب می باشند صفحات یک لب صفحاتی هستند که یک طرف آن ها قوس داده شده است که در حالت عادی برای کابینت های زمینی استفاده می شود صفحات دولب صفحاتی هستند که دوطرف آن ها قوس داده شده است و برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده میشود مانند اوپن

صفحات کابینت
صفحات کابینت

انواع صفحات کابینت

 • صفحه کابینت چوبی
 • صفحه کابینت فلزی
 • صفحه کابینت سنگی
 • صفحه کابینت شرکتی
 • صفحه کابینت دست ساز
صفحات کابینت
صفحات کابینت

صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی

صفحه کورین که به سنگ کورین هم شناخته می شود سنگ مصنوعی می باشد که از حدود 8 الی 10 سال گذشته با برند های کره ای وارد بازار ایران شد از همون موقع به دلیل افزایش زیبایی کابینت ها و عایق بودن این سنگ ها در برابر رطوبت،استفاده از این نوع صفحات رایج شد.

سنگ های کورین کره ای با برند سامسونگ از همه شناخته شده تر هستند شرکت های ایرانی هم در سال های اخیر اقدام به تولید کورین های ایرانی کرده اند البته کیفیت این کورین ها نسبت به برندهای کره ای پایین می باشد ولی قیمت کورین های ایرانی نسبت به کورین های کره ای بسیار کمتر می باشد.

صفحه کابینت سنگ  طبیعی

در گذشته از صفحات سنگی بیشتر روی کابینت های فلزی استفاده می شد امروزه هم از صفحات سنگی که با سنگ های خاص سخته شده اند به عنوان صفحات کابینت استفاده می شونددر گذشته درست کردن سنگ مسطح با ابعاد بزرگ که مناسب برای صفحات کابینت باشد بسیار سخت بود،اما الان سنگ های خوب و با کیفیتی در بازار وجود دارند که ساخت ان ها هم نسبت به گذشته آسان تر شده است.

صفحه کابینت شرکتی

این صفحات شامل دونوع می باشد

 1. صفحه کابینت با مغذی ام دی اف و روکش ملامینه

 2. صفحه کابینت پی وی سی

صفحات کابینت شرکتی مغذی ام دی اف با ضخامت های مختلف

 • صفحه کابینت با مغذی ام دی اف،شامل 4 ورق 16 میلیمتری
 • صفحه کابینت با مغذی ام دی اف،شامل 3 ورق 16 میلیمتری(5 سانت)
 • صفحه کابینت با مغذی ام دی اف،شامل 2 ورق 16 میلیمتری(3 سانت)

صفحه کابینت 3 سانت

برای ساخت صفحه 3 سانت ابتدا ام دی اف رو دوبل میکنند یعنی دوورق ام دی اف با ضخامت 16 میلی متر رو روی یکدیگر چسبانده و لبه های آن را گرد کرده سپس با یک روکش ملامینه نازک و سخت می پوشانند که به عنوان صفحه کابینت و صفحه کار بر روی کابینت آشپزخانه ام دی اف نصب می کنند.

صفحات کابینت
صفحات کابینت

صفحه کابینت 5 سانت

این صفحه های کابینت شامل 3 ورق 16 میلیمتری ام دی اف هستند که روی هم قرار گرفته اند سپس روی آن روکش ملامینه سخت کشیده می شود در صورتی که از این صفحات بخواهند در کابینت های هایگلاس استفاده کنند ، بر روی آن ها روکش پلی گلاس کشیده شده و برق می شوند صفحات کابینت ام دی اف وقتی روی هم قرار می گیرند دارای ضخامتی به اندازه 42 میلی متر می شوند که اصطلاحا به آن ها صفحات 5 سانت گفته می شود.

صفحه کابینت پی وی سی

در قدیم از صفحات رویی پی وی سی که عمدتا سفید رنگ بود استفاده می شد این صفخات در برابر حرارت زیاد حساس بودند و تغییر شکل می دادند اگر بر روی این صفحات جسم داغ بگذارین لایه رویی ان ازبین می رود و چهره ای نا مناسب به خود می گیرد همچنین در برابر اجسام تیز نیز آسیب پذیر خواهد بود صفحات پی وی سی مقاومت بالایی در برابر ضربه و اجسام سنگین ندارند البته صفحات پی وی سی در برابر رطوبیت مقاومت بالایی دارند.

صفحه کابینت دست ساز

در صفحات دست ساز صفحه کابینت از جنس ام دی اف در محل توسط کابینت ساز ساخته میشود تنوع رنگ ربندی در صفحات کابینت ام دی اف دست ساز بیشتر می باشد و و در طرح و رنگ های مختلف بر مبنای سلیقه مشتریان نی تواند اجرا بشود

صفحه کابینت فلزی

جنس این نوع صفحات استیل می باشد که در شرایط خاص مانند آزمایشگاه ها و آشپزخانه های صنعتی و… استفاده می شود اگر جنس استیل مورد استفاده طوری باشد که آهن ربا را به خود جذب نکند کیفین این نوع استیل بهتر می باشد.

صفحه کابینت چوبی

این صفحات از جنس چوب طبیعی و ئر طرح و رنگ های مختلفی ساخته می شود که صفحه کابینت ایده الی محسوب می شود و بسیار پر طرفدار می باشد.

در انتخاب صفحه کابینت به چه عواملی باید توجه کرد؟

 1. مقاوم در برابر لکه
 2. مقاوم در برابر حرارت
 3. مقاوم در برابر ضربه
 4. مقاوم در برابر خش شدن
 5. مقاوم در برابر رطوبت
 6. قابلیت ابزار خوری
 7. آنتی باکتریال بودن
 8. غمرمفید
 9. نداشتن لبه های تیز